- Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
- Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Dobrý den. Tak jsem tak koukal a porovnával značky Seagull a Norman. Tak u Normana uvádějí v cenové kategorii okolo 15 - 16 tis. krk lepený u Seagullu šroubovaný.
Poznám to nějak či je to jen klamání reklamními větami ?
Děkuji. S Pozdravem Pavel Spousta.
Dobrý den,
poznáte jak kdy. Některé firmy překrývají špalek krku uvnitř nástroje vinětou nebo dřevěnou destičkou.
Většinou je za tím dvojice děr pro šrouby krku.
Občas je to poznat na spoji krku a těla, ale ani jedno není 100 %.
Ale jak už jsem psal, u této kategorie nástrojů se není čeho bát a rozdíl ve zvuku zaručeně nepoznáte. Předpokládám, že všechny budou, vzhledem k ceně, polomasivní. To samo o sobě znamená, že nástroj nemá ve zvuku tolik vyšších harmonických, které jsou na konstrukci nástroje velmi citlivé a na nichž se rozdíly projeví nejvíc ...
Dobrý den. tak musím říci že mě to v jednu chvíli napadlo, ale ten Washburn bude stejně jakási Asie mam pravdu ? Je až s podivem že je to teměř ve stejné cenové kategorii ale ta kvalita asi bude rozdílná.
Dobrý den,
v lepším případě Asie ...
Ale doporučení vychází spíš z toho, že jsme tu od této firmy nikdy neměli na servis nic , co by stálo za řeč i přes poměrně vysokou cenu a přes to, že to byly nástroje dovezené z USA jako vyšší třída ...
Dobrý den , moc děkuji za vyčerpávající odpověd. V podstatě se tedy dá říci že lepený krk lépe zní ? ?
Ještě bych se chtěl zeptet, myslim že to mají kytary Washburn, jakýsi ladící systém Buzz Feiten, o co že to vlastně jde ? Moc děkuji. .
Dobrý den,
ano, lepený krk je lepený krk ...
Kdyby to hrálo stejně, používali by to všichni, protože práce je tam o hodně méně...
Buzz Feiten je způsob kompenzace menzury nástroje, aby lépe ladil.
Bohužel právě tento způsob je dost nepraktický, protože k dosažení optimálního výsledku musíte použít také Buzz Feiten ladění.
Tento mód nabízí ve svých ladičkách např. Korg.
Oč jednodušší je kompenzace od Earvany.
Lze osadit na jakýkoli nástroj a nevyžaduje speciální ladění.
Upřímně řečeno, u dobře vyrobené akustické kytary to vlastně ani není potřeba. U elektrických kytar je to k úvaze, i když ne každému "dokonalé" ladění vyhovuje. Kytara sice ladí zásadně lépe, ale subjektivně to mnoha lidem vadí. Ucho je zvyklé na mírné odchylky ladění, umí s tím žít a umí si je korigovat. Kompenzovaný nástroj mu pak zní nepříjemně a nepřirozeně.
Podobně tomu bylo s prvními CD disky, které ohromily téměř neznatelným šumem. Dnes se mnohdy do nahrávky šum přidává nebo se volí způsob nahrávání tak, aby tam už od počátku byl. Sterilně čisté nahrávky byly technicky dokonalé, ale poslouchat se to nedalo. Zmizela přirozenost ...
P. S. Pokud volíte mezi Washburnem a zmíněnými Kanaďany, tak tam bych měl jasno
VV nebrat
Dobrý den , děkuji. Tež si myslím že jsou to povedené kytary. Ještě mam jeden dotaz ohledně krku : lepený - šroubovaný ? ? V čem jsou klady a zápory jednotlivých variant ?Děkuji mnohokrát.
Dobrý den,
jedná se o čistě technologický ústupek, který si většina z firem zdůvodní některým z pádných argumentů - viz. Seagull a Norman, kteří tvrdí, že při standardním lepeném spoji nelze tak skvěle udržet úhel krku vůči rezonanční desce ...
Šroubovaný krk umožňuje rychlé a čisté spasování s korpusem kytary, a to důležité je, že je to možné po dokončení povrchové úpravy, což u lepeného spoje vyžaduje honě času, trpělivosti a opatrnosti, větší úpravy pak nebývají možné vůbec. Šroubovaný krk tedy znamená bezproblémové lakování těla a krku zvlášť.
Dalším argumentem je možnost rychlé výměny krku při reklamacích.
Lepený spoj je mnohdy oříšek a velmi často se při výměně krku poškodí povrchová úprava korpusu.
Pro lepený spoj hovoří především akustika.
Aby byl přenos energie v nástroji optimální, je třeba, aby spoj krku a těla byl absolutně rigidní a neumožnil krku sebemenší vibrace v místě spoje. Každý šroubovaný spoj má po určité době částečnou vůli.
Lepený spoj ovliňuje především sustain, výkon a barvu tónu.
To, že mnoho firem si pro dosažení opticky čistého spoje u šroubovaných krků, pomáhá silikonem, kterým vyplní spáru spoje a který skryje drobné nepřesnosti mezi krkem a korpusem, celkem vypovídá o přístupu v otázkách akustiky.
Zvláštní věc je, že si většina kytaristů uvědomuje nedostatky obdobného řešení u elektrických kytar - především Strat a Tele - ale u akustického nástroje slepě uvěří firmě, že lepší cesty není.
Pokud se zamyslíte nad tím, kdo šroubované spoje používá, ve většině případů zjistíte, že se jedná o poměrně mladé firmy, postavené na co možná nejefektivnější technologii a úspoře materiálu.Pokud znáte výrobní technologii, podobný přístup se Vám rozkryje i v mnoha dalších výrobních krocích, nejen u spoje krku.
Stručně shrnuto- šrouby znamenají technologii a pohledovou dokonalost, lepení zvuk.
U levné a střední třídy nástrojů bych v tom problém neviděl, nemyslím, že by si toho kdo všiml, protože kytary v této kategorii většinou nenabízejí excelentní akustické výkony.
U luxusních nástrojů, kde už se řeší každý detail, nemá tahle technologie místo.
Vážený pane Procházka,
vzhledem k tomu, že Vás považuji v naší zemi jako jednoho z největších odborníků v oblasti, ve které podnikáte, rád bych Vám svěřil do péče svůj nástroj. Vlasním Gibson Les Paul Studio, kde bych potřeboval nalakovat čelní desku těla. Nástroj je kompletně odstrojen a čelní deska byla v truhlárně obroušena na dřevo. Na lakování si však rozhodně netroufám..Z vašich rad jsem zvažoval, zda nitrocelulozový, nebo polyuretanový lak, ale vy to určitě budete vědět lépe než já. Pokud bude možnost rád bych se u Vás v dílně s nástrojem stavil a probral s Vámi podrobnosti osobně s nástrojem v ruce.
Děkuji a těším se na odpověď.
Pavel Pernička
Dobrý večer,
děkuji za důvěru.
Určitě se můžeme domluvit. Býváme v dílně mezi 10.00 a 18.00.
Poprosím Vás o telefonickou domluvu předem. Děkuji.
Dobrý večer. Chci se zeptat jaký máte názor,popř. nějaké zkušenosti s akustickými kytarami Seagull a Norman, .
Děkuji.
Dobrý den,
Normana jsem v ruce ještě neměl, nicméně podle specifikací nástrojů, technického řešení, designu a cen se tváří stejně jako Seagull.
Seagull nabízí poctivě vyrobené nástroje. Cenově spadá do kategorie asijských nástrojů, zpracováním se však liší a životnost těchto kytar je zásadně delší. Servisujeme občas nástroje ze začátku 90. let a pokud jim nenaškodil majitel, ve většině případů vesele fungují.
Vyplatí se vybírat v levnějším segmentu, kde cena odpovídá. U drahých modelů už toto neplatí.
Pominu-li šroubovaný krk, který je přijatelný u levných řad ( Norman ho má také ), zvuk drahého a levného modelu se příliš neliší a hlavní bolest - často bývá špatně umístěná kobylka a nástroje neladí - lze to napravit, ale u nástroje s cenou 40 000,- a více to považuji za zásadní průšvih ...
Pokud sháníte kytaru řekněme do 15 000,- - 18 000,-, určitě bych tyto značky nepominul.
Dobrý den,
začal jsem s opravovat Brauer Cremonu 465 z mahagonu a chtěl bych se optat na to, jakou mám použít povrchovou úpravu nebo lak a co to je za materiál ten bílý plast a čím by se to dalo nahradit.
Předem děkuji za radu.
Dobrý den,
povrchová úprava bude nejpravděpodobněji nitro, tedy navázal bych strejným materiálem.
Na některých kusech se objevoval šelak, ale spíše na luxusních celomasivních modelech.
Bílý plast je celluloid a dá se nahradit nábytkářskou hranou z ABS, která je k dostání i v odstínech, které vypadají jako zažloutlý starý celluloid.
Dobrý večer. Slyšel jsem názor, že koncertní španělka by měla mít naprosto rovný hmatník. Sám jsem zastáncem "reliéfu".
1) Můžete prosím vysvětlit?
2) Existují pravidla pro správný "reliéf" hmatníku, jeho kontrolu a výrobu?
Děkuji a přeji krásné jarní dny.
Dobrý den,
pro klasické hráče je rovný hmatník podmíněn stylem držení levé ruky - palec je umístěn v ose krku a tlačí kolmo na ostatní prsty.
Pro klasickou techniku hry je tedy výhodnější rovná nebo velmi lehce zaoblená plocha.
Pravidla pro radius hmatníku existují a vyplývají opět z techniky hry, potažmo z hudebního stylu, na který je nástroj určen.
Obecně se používá radius v rozmezí cca 400 - 250 mm.
Pro kontrolu existují jednoduché měrky.
Zdravím.
Asi jsme si nerozuměli, nejednalo se mi v dotazu o příčný radius, ale o podélný „lukovitý“ reliéf, kdy „tětivu“ tvoří struna. Lze tento průhyb prosím definovat a měřit? Případně upravovat na nástroji bez podpůrné tyče v krku? Mám na mysli během přepražcování vybrousit či vyhoblovat. Jaké jsou parametry při menzuře 640 mm?
J. Brodil
Dobrý den,
aha, tak to je jiná.
Samozřejmě tam průhyb být musí, až na vyjímky - tedy pro struny 0.13 a silnější se upravuje krk téměř do rovna.
Nejlepší měrkou je struna E6 zmačknutá na prvním a posledním poli. Okolo 7. pražce by měl být znatelný průhyb - míra závisí na použitých strunách a stylu hry. Samozřejmě s tím souvisí i přenastavení sedla v kobylce, případně 0. pražce.
Obecně bych, jako startovací hodnotu pro pokusy, volil 0,5 mm ( resp. 0,75 - 1 mm u nylonových strun ) / 7. pražec, při popsané metodě.
Bez výztuhy v krku je to velká sázka. Samozřejmě to lze udělat podbroušením, ale jak se krk zachová po přepražcování a natažení strun, to nikdo neví dopředu.
Pokud je nástroj nehratelný, má to význam, pokud by šlo jen o "zpříjemnění" hry, pak to vidím jako drahé riziko :o)).
Ještě je možnost, kterou bych možná vyzkoušel první, a to zkusit krk stahnout svěrkami proti pevnému bloku, např. dřeva, který bude mít vybroušený podélný radius. Je šance, že si krk dá silou říct a prohne se.
Radius bloku musí být menší, než požadovaný výsledný radius průhybu, a to relativně o dost. Dřevo se vždy o něco vrátí. 14 dní a pozná se :o).
Dobrý den,
Chtěl bych Vás poprosit o radu ohledně nařezání
dřeva na přední a zadní desku
Když mám například řezivo (mahagon)
o šířce 20 cm a tloušťce 5 cm
jakým způsobem , na jaké pile to lze rozřezat na tloušťku cca 3 mm?
Děkuji
Pavel
Dobrý den,
běžně se používají pásové pily.
Nicméně to musí být velký stroj s hodně širokým a pevným listem a hlavně člověkem, který to umí, protože u takto širokého řeziva už je zkušenost nutná a občas se musí upravit i pilový pás tak, aby k dané dřevině fungoval.
My si tuto práci zadáváme.
Pokud Vám nejde o výtěžnost, lze použít okružní pilu s kotoučem s SK plátky a prořezávat nadvakrát. Odpad je oproti pásové pile skoro dvojnásobný, ale jde to. Nic moc bezpečného to ale není.
Pokud to neumíte, raději si najděte ochotného truhláře!!!
Dobrý Den!
Mám dotaz,koupil jsem dva pasivní snímače EMG-HZ, mám k nim dva potenciometry 500K A a 500K B ,přepínač mám sice pětipolohový,ale v hudebninách mi řekli,že použít lze avšak druhá a čtvrtá poloha budou hluché. .. potřeboval bych návod,schéma nebo alespoň radu, jak to zapojit. Díky!!
Dobrý den,
no a nebylo jednodušší si koupit za pár korun 3 polohový přepínač?
Např. Alexim
odkaz
5 polohový se dá použít, ale mají pravdu, že polohy nebudou funkční.
Šlo by řešit např. rozepnutí cívek v mezipolohách, ale nemyslím, že je to smysluplná záležitost pro vyznavače EMG snímačů.
Jinak zapojení jsou přímo na stránkách EMG.
odkaz
nebo na Seymour Duncan
odkaz
Pokud byste chtěl něco složitějšího na původní 5 polohový přepínač, tak se u nás zastavte, zkusíme něco smysluplného zapojit
Dobrý den, chtěl bych se Vás zeptat, odkud nakupujete příslušenství pro své akustické kytary? Mám na mysli lubové lemovky (binding) a dále, jak dosahujete (nebo jakou povrchovou úpravou) toho, že máte lakový povrch kytar jednolitý bez hrbolků a nerovností? Děkuji Vám
Dobrý den,
lemovky si částečně vyrábíme, částečně nakupujeme v zahraničí.
Využíváme velkoobchodů, které se s drobnou zakázkou zabývat nechtějí. Ale je spousta hobby obchodů.
Bezproblémový obchod - především nabízí online kalkulace přepravy do ČR - je Steward Mc Donald
odkaz
Ohledně povrchové úpravy - skromně musím přiznat, že to prostě umíme, proto je tak hladká a lesklá.
Ale pokud chcete taky takový povrch, nezbyde Vám než po nástřiku brousit a následně leštit.
My máme nástřik bez úpravy taky hrbolatý.
Ani továrny nezvládají kvalitní povrchy jen nastříkáním a bez super stříkací kabiny, která zamezí jakékoli prašnosti, nemáte šanci.
Dobrý den,
chci touto veřejnou cestou poděkovat panu Procházkovi. Nechal jsem si u něj vyrobit specifické rámečky snímačů z exotického dřeva. Proběhla mezi námi bezproblémová komunikace a bylo mi nabídnuto několik variant řešení. Nakonec jsem si vybral a velice rychle byly moje rámečky vyrobeny. Když jsem rozbalil balíček cestou z pošty, byl jsem velice mile překvapen. Čekal jsem rámečky, ale byl tam skvost. Opravdu precizní práce, až je mi líto je na kytaru namontovat
.
Takže pane Procházko, děkuji a všem ostatním Vás doporučuji!
Dobrý den,
děkujeme za pochvalu, vždycky potěší.
Důležité je, že jste spokojený.
Dobrý den.
Ty první dvě varianty budou asi nejlepší řešení.......
Přeji hezký den
Dobrý den.
Jaký snímač pro akustickou kytaru typu Dreadnought mi doporučíte a naistalujete při použití: 50/50 beglajty/arpeggia pro nahrávání??? (Mikrofon mám sice kvalitní, ale prozatím není dořešena akustika prostoru)
Dobrý den,
zásadní otázky jsou tři:
1) jak kvalitní nástroj máte - tedy především jak vyrovnané je spektrum od basů po výšky
2) jak kvalitní výsledek si od systému slibujete
3) kolik jste ochoten investovat
V případě, že chcete dosahnout opravdu akustické nahrávky, nezbyde Vám, než použít mikrofon. Pokud prostor pro nahrávání není zvukově použitelný, lze využít kytarových mikrofonů, umístěných přímo na nástroji.
Je to např. systém DPA.
odkaz
Existují kvalitnější a dražší systémy, nicméně kvalita versus cena je zde naprosto v pořádku.
I přesto si připravte cca 12 - 13 000,- Kč. Ale ověřeno, funguje skvěle.
Levnější varianta mikrofonního systému je Miniflex.
odkaz
Cena 5 500,- - 6 000,- Kč.
Zde už je poměrně zásadní kvalita nástroje. Pokud není zvuk dostatečně vyrovnaný a "pevný", bude složité najít vhodné umístění systému tak, aby byl zvuk kvalitní.
Čas a trpělivost vyžaduje tento systém vždy. Najít optimální nastavení pro daný nástroj není možné při instalaci. Majitel si tedy musí s nastavením mikrofonů v nástroji chvíli pohrát a musí s tím při rozhodnutí o koupi počítat.
S o něco horším akustickým výsledkem dosahneme výsledků se systémy L. R. Baggs.
Buď poslední novinka Anthem - kombinace interního mikrofonu a kapacitního snímače cca 7 000,- Kč ( nedoporučuji levnější verzi SL, která nemá nastavení poměru obou snímání ) nebo starší systém iBeam, a to buď samotný s aktivním předzesilovačem - cca 3 500,- Kč nebo v kombinaci s kapacitním snímačem - iMix - cca 5 500,- Kč.
Pokud chcete dosahnout kvalitního snímačového zvuku, který bude sice věrný, nicméně rozpoznatelný ( ve smyslu - bude poznat, že je to snímač, nikoli mikrofon ), pak mám,e skvělé zkušenosti s L. R. Baggs Element Active - kapacitní snímač s předzesilovačem.
Cena cca 2 800,- - 3 400,- Kč, podle vybavení ovládacími prvky.
Montáž uvedených systémů 500,- Kč, pokud není nutnost dále upravovat nástroj ( např. přefrézování mělkého sedla kobylky, ...)
Dobrý den,
mám dotaz : jaký vliv na zvuk, má výška kobylky u akustické jazzové kytary/bez snímače/ ?..myslím ,vzdálenost strun od ozvučné desky.
Děkuji za odpověd.
Pavel
Dobrý den,
důležitý je úhel strun za kobylkou. Ten ovlivňuje přítlak na kobylku, tedy i barvu zvuku a výkon nástroje.
Větší přítlak = větší výkon, pevnější zvuk, o něco méně barevný.
Druhým aspektem je výška strun nad hmatníkem - jsou - li dostatečně vysoko, tak, aby ani při velmi silném úderu nezachitily o pražce, je zvuk čistější s dlouhým sustainem.
Zde už hraje roli i samotná technika hry, která se podvědomě mění s vyšším dohmatem. Nelze dokázat, ale funguje to
Zásadní je ovšem limit výšky kobylky vůči pravé ruce. Je - li extrémně vysoko, zachytává pravá ruka o horní část kobylky a nástroj je špatně hratelný.
Příkladem je třeba Benedetto. Na tyto nástroje je třeba si zvyknout, a to je rozdíl např. oproti Gibsonu v rozmezí 3 - 5 mm.