- Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
- Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43
Dobrý den
Zajímalo kolik by mě stálo nechat si udělat killswitch do basskytary s pickguardem (klasickej jazz bass)
Zdravím Jarda.
Dobrý den,
pickguard vychází cca 400,- Kč černý, bílý, 800,- Kč tortoise.
Používáme značkové, no name sice stojí polovic, ale většinou nepasují na jiné než Čínské nástroje.
Samotný přepínač se cenově pohybuje od cca 100,- do 500,- - dle kvality a robustnosti. Bohužel nabídka není nijak rozsáhlá a je třeba vzít, co je v prodejní síti, než vybírat
Práce při osazení a výměně pickguardu cca 500,- - kalkulujeme skutečný čas, strávený na nástroji.
Dobrý den. Děkuji Vám za sofistikované odpovědi na Vašem fóru - konečně jsem se odhodlal napsat i dotaz svůj.
Při hledání svého konkrétního tonu stůňu již drahně let po tom měkkém lubovkovém zvuku- swingových akustických nástrojů 30 let. Po vyzkoušení několika kouscích vesměs překližkového charakteru (vyskytujících se na našem území) jsem zjistil, že při investici kolem 20 tis. jsem stále na kompromisech, navíc prachbídných a asi mi to za to nestojí, říkám si.
Rád bych se na Vás jako na odborníka pokorně obrátil - poprosil bych o radu a nabídku z Vašich nástrojů, přiblížil (omlouvám se, je to podstatné) cenové rozpětí základních lubovek určených především pro doprovod (bez oněch typických, cinkavých alikvotů jumb a drednaughtů), jejich charakter, možnosti, popřípadě vůbec poradil typ a nástroj. Hraji pouze akusticky, otázka zesilování u mě proto odpadá. S pozdravem a díky, Josef Nota
Dobrý den,
připravujeme základní polomasivní verzi 16" akustické jazzové kytary, která by měla být cenově okolo 35 000,-.
Specifikace: masivní rezonanční deska smrk, tělo dýhovaný javor, krk mahagon nebo javor, hmatník, kobylka indický palisandr, struník chrom trapezový, ladicí mechaniky olejové Gotoh.
Idea je ve smyslu levného nástroje bez designových skvostů, ale se zachováním akustických kvalit nástroje.
Pokud by Vás takový model zajímal, ozvěte se nám, prosím, telefonem nebo na e-mail. Je to na delší povídání, než je možné vměstnat do příspěvku fóra...
Zdravím,
mám malý dotaz, zase. Jak velký je zvukový a životnostní rozdíl mezi dvěmi identickými kytarami (velikost, materiál, ...), když jedna je celomasiv a druhá má boky a zadní desku laminovanou?
Předem děkuji a přeji příjemný zbytek dne,
Adam.
Dobrý den,
v životnosti žádný rozdíl není. Celomasivní nástroj si zpravidla zničí sám majitel nevhodným zacházením. Kytara s masivní rezonanční deskou a dýhovaným tělem je tedy pouze méně náročná na péči.
Ve zvuku může být rozdíl zcela zásadní. Slovíčko "může" uvádím záměrně, protože samotný fakt, že je kytara celomasivní nemusí nutně znamenat, že je to poznat na zvuku.
Mám zde na mysli především mnohokrát diskutované asijské nástroje a levné řady renomovaných firem.
Pokud je kytara vyrobena tak jak má být, je polomasiv s celomasivem nesrovnatelný.
U polomasivu slouží zadní deska převážně jako odrazová plocha a dále se s ní nepracuje. Zvuk je tvořen především rezonanční deskou.
Totéž - i když v podstatně menší míře - platí o lubech nástroje.
Lze měnit konstrukční složení překližky a systém žebrování. Efekt ale není nijak zásadní...
U celomasivu se zadní deska aktivně podílí na tvorbě tónu.
Stejně tak jako u rezonanční desky se zde pracuje s určitým profilem - tloušťkou - desky a systémem žebrování.
Volbou materiálu lze definovat výsledný zvuk nástroje - některé materiály zdůrazňují basy, některé vyšší harmonické, některé dodají nástroji vyrovnaný měkký tón...
Samozřejmě je vždy nutné uvažovat o nástroji jako o celkové konstrukci, kde parametry určuje v pořadí tvar a velikost modelu, materiál a konstrukce rezonanční desky a konečně materiál a konstrukce zadní desky.
Obecně platí, že celomasivní nástroje mají širší barevné spektrum zvuku, delší sustain a zásadně kultivovanější tón.
To co musíte u překližek nebo polomasivů složitě tvořit rukama, odpracuje masivní dřevo za Vás
.
V našem případě, kdy ladíme jednotlivé komponenty tak, aby se "nehádaly", je masivní zadní deska zásadním prvkem, pomocí kterého můžeme dosahnout požadovaného efektu. U polomasivu jsou tyto možnosti hodně omezené.
Pokud doporučujeme zákazníkovi nástroj, snažíme se ho přesvědčit, že celomasiv v základním provedení je vždy lepší volba než luxusně vybavený a nazdobený polomasiv.
Totéž platí o snímání a hardware. Používáme pouze značkové komponenty, ale i tam jsou různé cenové úrovně a případně lze po čase základní provedení nahradit čímkoli luxusnějším.
Pokud zákazník zvolí špatně při volbě materiálu, dodatečně už s tím moc nenadělá
Dobrý den, dosud jsem neměl tu čest se potkat s Vašimi nástroji jinak, než prostřednictvím galerie a diskuse (přestože obé na supr úrovni), lze z dosud vyrobených kousků zhodnotit, který z Vašich Dreadnoughtů, resp.kombinace materiálů, je zvukově nejprůraznější v akustické, nejčastěji BG kapele a zároveň ještě dostatečně barevný pro vychutnání si zvuku i při single hře?...hraji léta a léta hledám ideální nástroj, takže vím, že to není lehká otázka a výsledek bude ryze subjektivní(neuvažujme jiné vlivy, než nástroje samotné). A pokud lze uvést, liší se v galerii uvedené Dreadnoughty i konstrukcí žebrování?? Mnohokrát děkuji, MD
Dobrý den,
zvlášť u dreadnoughtu je vnitřní konstrukce velmi dobře modifikovatelná podle požadavku na výsledný zvuk.
Pro bluegrass je na škodu příliš barevný zvuk, který oceníte při sólové hře doma v obýváku.
Kompromis je samozřejmě možný volbou materiálů a úpravou žebrování.
V poslední době jsme začali všechny naše akustické kytary ladit - jde o to, aby se v korpusu nehádala vrchní deska se spodní - a to otevírá možnosti, jak u konkrétního kusu materiálu dosahnout požadovaých vlastností. Z obecného způsobu žebrování tedy vytvoříte laděním to, co si přejete.
Obecně platí, že barevnější měkčí zvuk dodá nástroji konstrukce s probíranými žebry - scalloped bracing.
Ryze BG kytara častěji mívá žebra neprobíraná. Tato varianta zdůrazní základní tón a posílí hlasitost. Zásadně ale omezí barevnost nástroje. V kapele super, na folkové večírky to ale moc nefunguje
Další položkou je materiál - rezonanční deska pro BG dreadnought bývá ze smrku Sitka, což je oproti Evropskému smrku materiál pevnější, tvrdší, zvukově méně barevný, více zdůrazňující základní tón.
Pro dražší nástroje lze použít smrk Karpatský nebo Adirondack, který byl používaný na většinu akustických kytar až do II. světové války. Oproti Adirondacku je Sitka chudý příbuzný, bohužel je to relativně malá dřevina a hustota let, nesouvisející se zvukovou kvalitou materiálu, je řidší. Pro neznalého vypadá Adirondack jako materiál na poličku... Zvuk je ale o řád jinde...
Zadní deska a luby bývají buď z mahagonu nebo z Indického palisandru.
Mnoho dalších materiálů, byť zvukově kvalitnějších, není vhodné použít pro BG nástroj pro jejich množství vyšších harmonických.
Skvělým materiálem je Brazilský palisandr, bohužel první rána, v podobě nejasných podmínek EU vůči certifikaci Cites, vedla k téměř úplnému stažení této dřeviny z Evropského trhu. Druhá úžasná akce, alespoň pro mě zcela zapadající do americké pokrytecké politiky, proběhla poměrně nedávno, kdy USA zakázaly prodej Brazilského palisandru, ovšem vyjma vnitřního trhu.
Hezké a jistě účinné opatření směřující k ochraně pralesa.
Omezené množství se stále dá legálně koupit včetně oficiálních certifikací, cena je ovšem vysoká. Sada na jeden nástroj může vyjít okolo 40 000,- Kč.
Náhrady existují a na mnoho použití se jedná i o lepší materiál než originál.
Ovšem vlastnost Brazilského palisandru, zdůraznit základní tón při přiměřeném množství vyšších harmonických, nemá žádná z náhradních dřevin.
Většina z ostatních palisandrů má natolik barevný tón, že je úžasnou volbou pro mnoho typů kytar, pro bluegrass to ale nebude to pravé.
Zkoušíme upravit konstrukci tak, aby bylo možné použít i tyto nové materiály, jestli uspějeme se uvidí
Pokud byste o nástroji uvažoval, ideální je se sejít a probrat osobně, co od kytary očekáváte a společně sestavit možný model, který by Vám vyhovoval.
V celé stavbě kytary je mnoho možností, kde lze konstrukci modifikovat nebo použít určitou kombinaci materiálu, včetně výběru konkrétního kusu dřeva. Je to ale povídání na delší dobu ...
Zdravim Vas.
Chcel by som sa spytat na rozdiel medzi Grand Auditorium a Jumbo - jednak velkostne a tiez zvukovou charakteristikou.
Vdaka.
Dobrý den,
názvy jednotlivých modelů se liší výrobce od výrobce. Kromě typických modelů - a ani tam to není na milimetr shodné - jako je dreadnought, OM nebo super jumbo, se názvy vztahují vždy k nějaké řadě daného výrobce.
Podle označení se tedy dá pouze odhadnout, co měl kdo na mysli při použití názvu modelu.
Bývá zvykem, že označení "GRAND" + něco ( u nás např. Stage ) je vyjádřením použitelnosti nástroje pro velká podia a hlasité projekty.
Zpravidla model vychází z modelové řady Martin, zde to bývá velikost OM ( OOO ) - tedy maximální šířka okolo 38 cm.
Tyto nástroje je možné - vzhledem k velikosti a tedy i užšímu zvukovému spektru - použít od blues, rock až po folkové projekty.
Bývá totypický nástroj pro finger style, pokud hráč používá prstýnky, je to téměř jediná volba...
Model jumbo disponuje maximální šířkou okolo 40 - 42 cm a jeho šířka zvukového spektra - především v basech - ho předurčuje k použití pro decentnější projekty či písničkáře.
V kapele s bicími nebo hodně agresivní basou už bude trochu oříšek nazvučení bez zpětné vazby.
Jumbo je oblíbené u folkařů a písničkářů, popových kytaristů, ...
Hodně barevný zvuk, snadná tvorba tónu, o něco tišší než dreadnought. Samotný nástroj zvládne zaplnit prostor mohutným plným zvukem s převahou basů a cinkavých výšek.
Většinou na úkor středů, které jsou dominantou menších modelů a které se prosadí v kapele.
Velikost modelu je ale pouze část výsledného zvuku nástroje. Použité materiály a hlavně konstrukce, mohou posunout určitý model úplně jinam. Nemluvě o různé hloubce korpusu u každého z modelů, kterou volí každý výrobce po svém a která může model Grand .... posunout až třeba k o velikost většímu dreadnoughtu.
dobrý den, kam presne navrtat šrouby pro upevneni popruhu na španělce? a nebo použít u krku šnůrku?
Dobrý den,
šroub závěsu řemenu se vrtá do patky krku.
Přesné umístění záleží na Vás. Tento díl je natolik stabilní, že je - z pohledu mechanického - lhostejné, kam závěs umístíte.
Zde máte několik variant:
odkaz
Dobrý den
Rád bych znal váš názor na snímání od firmy AER,máte li s ním nějaké zkušenosti?
Dobrý den,
názory se různí
Pokud máte nástroj, který není nijak zvlášť akustický, mohl by Vám systém vyhovovat. Pokud je kytara hodně zvukově barevná, nebývá výsledek kdoví jaký ...
Respektive - prozradí se typický piezo zvuk systému. Mě osobně se jeví snímač jako zastaralý levný piezák, který byl v kurzu v 90. letech.
Mikrofonem sice srazíte agresivitu snímače, ale při použití v kapele nastanou problémy s vazbou. Na fórech je sice opěvovaná odolnost vůči zpětné vazbě u tohoto typu snímání, nicméně bych řekl, že se jedná o hráče sólové, popř. malé akustické projekty.
Mikrofon AER neumožňuje rychlou změnu umístění - je nalepen na spodní desce kytary a pokud má nástroj sám tendence k vazbě, je třeba najít vhodné umístění mikrofonu uvnitř nástroje. Řešením je např. systém Fishman s mikrofonem na ramínku ukotveném na těle předzesilovače - Ellipse Matrix Blend - nebo B - Band - AG Mic - s ramínkem a klipsem pro upevnění na žebro.
Mikrofon AER je elektretový, dnes se používají spíše kondenzátorové - viz. Fishman, B - Band.
Na druhou stranu - je to jeden z levnějších snímacích systémů....
V současné chvíli se nám nejlépe jeví systém L. R. Baggs Anthem.
Mikrofon sám není tak akustický jako u zmíněných produktů, ale zvuk je celkově přirozený, co hraje kytara, to jde přes aparát.
Díky novému řešení mixu kapacitního snímače a mikrofonu se jedná o průlom v technologii - zpětná vazba opravdu není i při maximální úrovni mikrofonu.
Děkuji za vyčerpávající odpověď.)
Vlastním v kytaře snímání AER AK 15+.Vestavěný mikrofonek má ale v předzesu v jacku:)Zvuk se mi zdá celkem dobrý,ale pouze v hraní v akustických tichých kapelách....Při zesílení jde brzo do vazby...je pravda mám celkem zvukově barevnou kytaru home made od Honzy Fišera.A jak píšete to piezzo tam jde dost slyšet.Jinak velice brzo se mě zlomil piezzo kabel,tak ho budu muset vyměnit:))Ještě tedy poprosím o radu,který piezzo plátek zvolit jako náhradu?Děkuji za odpověď...
Dobrý večer,
no, upřímně řečeno - jediné, co je na celém systému Německé je majitel, jinak čistokrevná Korea
Tím pádem bych se moc nerozmýšlel a piezo nahradil levně
odkaz
nebo dráž - zde jsou dvě varianty od Fishmana - starší keramický model
odkaz
- silnější výstup, klasické piezo.
A novější polymerový snímač
odkaz
který má o něco kultivovanější zvuk a lehce slabší výstup. Celkově není tak jedovatý jako starší pieza.
Pokud se Vám poškodil pouze kabel, mělo by být možné jej nahradit, ale jako mnozí i AER používal různé snímače během doby.
Z toho důvodu prostudujte dokumentaci k Vašemu modelu.
Pokud by byl v setu kapacitní snímač, byla by nutná jiná náhrada ...
Díky za typy......no zlomilo se těsně u piezza...Bohužel koupil jsem z druhé ruky,nemám dokumentaci...jen jak koukám na net je to typ,co nemá samicu na mic...ale mikrák má v předzesu,jak jsem psal.Moc nechápu,co myslíte jinou náhradu...jako,že možná jiné piezzo nebude fungovat a mám koupit novej celej system?
Oj už jsem to pochopil.)))Díky
Dobré ráno,
jen aby to bylo jasné pro všechny - piezo a kapacitní snímač mají rozdílné impedance.
Je tedy nutné použít různě nastavené předzesilovače pro každý ze snímačů.
Záměna snímačů není možná ...
Dobry den,
rad bych se poradil - u nove koupene petky baskytary jsem pri hrani s kapelou zjistil, ze struna G vubec neproleza zvukem, je jakoby mrtva. Ostatni struny hraji excelentne... je mozne, ze je vada v kobylce nebo nultem prazci? Moznost ze je vlk po cele delce krku jen pod jednou strunou mi neprijde aktualni, navic problem je slyset i na prazdne strune.
Diky!
Dobrý večer,
vlk pod jednou strunou je opravdu nesmysl.
Pokud předpokládám, že jste vyzkoušel vyměnit strunu, a to nejlépe i za jinou značku - může se stát, že serie dodaná do obchodů má společnou vadu a struny mohou být v prodeji i delší dobu - může být problém v kameni kobylky, kde je buď struna příliš zaříznutá do kamene a dusí se o boční stěny - nejlépe vyměnit kámen, pokud není dostupný, nezbývá než ubrousit - nebo vznikl na kobylce pouze grot, který je třeba srazit jemným pilníčkem.
Nultý pražec se projeví především na prázdné struně, ale kontrola mu neuškodí.
Ostatní vady bývají vázané spíš na konkrétní tón než na jednu ze strun.
Celé toto platí i při hře bez aparátu. Pokud tomu tak není a basa "na sucho" funguje bez problémů, budete muset hledat chybu v elektrice.
Může to být jen špatným nastavením snímačů...
Dobrý den, měl bych dotaz na možnost výměny stržené matice pro imbus u basy squier by fender. Problém je jenv té matici, že v ní ten imbus nesedí...jak lze prosím řešit výměnu??? a cenově by to tak vyšlo na kolik? předem moc díky!
Dobrý den,
pravděpodobně je matice určená na palcový rozměr imbusu.
Otázkou je, zda jste si jistý, že je imbus poškozený nebo zda jste zkusil jen metrické velikosti imbusu.
Pokud je opravdu stržená, potřebovali bychom vědět, jaký typ tam je, nejlepší by bylo, kdybyste se mohl zastavit.
Buď zde najdeme náhradní nebo se dohodneme na možnostech dodání.
Sama matice stojí, dle typu, do 200,- Kč. Otázkou bude, kdo ji bude mít k dispozici a zda v ČR. Poštovné je většinou dražší, než sám díl ...
Dobrý den, zajímal by mě váš názor na kytaru s klenutou vrchní deskou s nylonovými strunami. Pár odkazů:
odkaz odkaz Jaký akustický tón lze od takového nástroje očekávat ve srovnání s klasickou kytarou - myslím tím celomasivní nástroje? Klasické kytary s rovnou vrchní deskou "stárnou" a časem ztrácejí barvu. Lze tento neduh eliminovat touto konstrukcí? Děkuji.
Dobrý den,
no, rozdíl je slyšet i z ne moc kvalitního YouTube.
Rozhodně se nejedná o nástroj, který nahradí koncertní nylonovou kytaru na vážnou hudbu.
Oblast použití takového nástroje je všude tam, kde nevyžadujete typický zvuk klasické kytary.
Ideálně pro jazz, alternativu, případně tam, kde je zapotřebí ozvučení nástroje. Konstrukce s klenutou vrchní deskou a struníkem nebude nikdy tak zvukově barevná. Velmi podobně dopadne srovnání akustické kytarys kovovýma strunama a jazzové akustické kytary - zvuk je hutný, méně barevný, více se prosazuje základní tón...
Životnost nástrojů s klenbou je nesrovnatelná s konstrukcí rovné desky. Klenba je o mnoho pevnější, což je na druhou stranu základní předpoklad k užšímu barevnému rozsahu nástroje.
Takto konstruovaná klenutá deska nebude schopna interpretovat vyšší harmonické v takovém rozsahu, jako rovná deska.
Dobrý den, vyrobili jste již kytaru i pro člověka, který neumí dobře hrát, ale prostě kvalitní (a tedy i přiměřeně naceněnou) kytaru mít chce? Nebo je pro něj opravdu lepší jít do běžnéh obchodu. Díky.
Dobrý večer,
cena nástrojů příliš nesouvisí s úrovní hráče.
My svou práci odvedeme stejně pro začátečníka jako pro profesionála, dál už je to na Vás, kterou roli si vyberete
Nevím také, co pro Vás znamená "přiměřená cena".
Pokud napíšete o něco více o Vaší představě, bude snažší Vám poradit...
U zakázkové výroby máte výhodu kvalitního nástroje "na míru", což např. u krku nástroje není k zahození. Stejně tak servis ze strany výrobce po celou dobu životnosti nástroje.
Zda je to právě to, co je pro Vás důležité, budete muset zvážit Vy...
Dobrý den,
popíši stručně základní představu:
- hraji pouze doma nebo na chatě, ne na pódiu
- hraji bez ozvučení
- hraji sám, ne ve skupině
- hraji klasickou country, Wabi a Miki Ryvolu, Žalmana
- rád bych na tu trampskou píseň kytaru s jasným, mírně romantickým zvukem, s hezkými basy
- cena 30-40 tis. Kč
Díky za Vaši radu.
Dobrý den,
finanční limit je už v oblasti, kde je možné vyrobit velmi kvalitní celomasivní nástroj na profesionální použití.
Pro Váš účel by mohl vyhovovat model Jumbo, smrková rezonanční deska, pro materiál lubů a zadní desky je několik možností, které se liší zásadně ve vzhledu, tedy jde spíš o Váš vkus a z akustického hlediska především v roszsahu, který daný materiál "zahraje".
Zjednodušeně řečeno, jak nabasovaný či nacinkaný zvuk budete chtít...
V úvahu přichází některý z druhů palisandru - v ceně okolo 30 000,- Indický, blíž ke 40 000,- lze vybrat už i z luxusnějších - Pau Ferro, Madagascar, kromě palisandrů se nabízí Muninga, nahrazující zásadně dražší Koa - více vyšších harmonických = nacinkaný zvuk, snadná odezva nástroje....
Variant je mnoho, pokud byste se mohl u nás zastavit, bylo by to cca na hodinové povídání ...
Dobrý den,
chtěl bych se zeptat, co byste mi jako znalci mohli říct o této kytaře:
odkaz
děkuji a přeji pěkný den
Dobrý večer,
záleží na tom, co od nástroje očekáváte.
Určitě hezký sběratelský kousek v dobrém stavu.
Pokud se cena nepohrne astronomicky vzhůru, mohl by stát za investici...
Na druhou stranu - z muzikantského hlediska nepatří Höfner k zajímavým kytarám. Ostatně ceny jsou vesměs mírné.
Nejsem si úpně jistý, ale zřejmě jde o model 463 - masivní vrchní deska, dýhovaný mahagon zbytek.
děkuji za informace
dostal jste se k pro mě celkem zajímavému tématu...existuje vůbec mezi německými výrobci lubovek nějaký, který je pro hráče zajímavý? Co se týče historie, přijde mi, že řemeslo se dřív těšilo větší pozornosti a produkty z dřívějších let mají podle mého něco, co ty dnešní mnohdy ne...(proto ten starý Höfner) Osobně se pokládám za pokročilého jazzmana
a v ne příliš vzdálené době jsem v sobě objevil velký zájem o vaší profesi...nějaké zkušenosti s uváděním kytar do stavu dobré hratelnosti už mám (ať to zní sebedivněji...)
a jako hráče mě zajímají možnosti těchto nástrojů a co nejideálnější zvuk. V podstatě hledám přijatelnou celomasivní krabici
ostatní je v mých silách si přizpůsobit k obrazu svému. Myslíte, že byste se mi mohl pokusit cokoliv doporučit? Ebay je toho plný a třeba by se tam s nějakou tou znalostí dalo se štěstím narazit na nějaký malý zázrak...
i když je to asi naivní...
Zdravím,
chtěl bych se optat jak dlouhé jsou zhruba čekací lhůty na výrobu kytary (konkrétně z Gypsy série)? Výhledově během příštího roku.
Předem děkuji.
Dobrý večer,
počítejte s objednávkou s předstihem 6 - 9 měsíců.
Momentálně máme k prodeji Gypsy Solo za zajímavou cenu, kdyžtak se ozvěte
Při objednání požadujeme 30% zálohy, zbytek se doplácí až při dokončení nástroje.
Mnohokrát děkuji.
S tou deskou budete mít nejspíš pravdu, zpozoroval jsem za kobylkou takové menší vydutí :(
Takže jakoby výztuhu utahovat je to tak? myslíte tedy provést obě operace?
Dobrou noc a ještě jednou díky.
Dobrý den,. Děkuji za vybrané tipy ozvučení kytar, popřemýšlím o tom. Vámi zminované se dají zakoupit přímo u Vás ? Odkud tedy ovládám hlasitost když ne z lubu kytary, ? Nějak nevím jak to celé vypadá.
A ještě bych měl jeden dotaz, u mé 2 měsíce staré kytary typu Norman ( možná víte )
, se mi nějak zvýšil dohmat, myslíte že je to tim jak dřevo pracuje? a popřípadě je možné to nějak korigovat v domácích podmínkách ? Děkuji moc.
Dobrý večer,
ovládání je umístěné v rezonančním otvoru.
Stačí zadat do Google jakýkoli ze zmiňovaných názvů systémů a vyběhne spousta fotek, kde je to vidět.
Nový nástroj pracuje vždycky. Může to být průhyb krku ( basové E zmačkněte na 1. a posledním pražci, pokud prosvítá okolo 7. pražce mezi strunou a pražcem víc jak cca 0,5 mm je třeba lehce hnout s výztuhou po směru hodinových ručiček - to zvládnete sám ) nebo, což je vzhledem k vysoké vzdušné vlhkosti pravděpodobnější, průhyb rezonanční desky, která přijala vzdušnou vlhkost, zvětšila objem a tím pádem se i víc vydula. Deska se srovná sama, jakmile začne být venku trochu sucho - konec září - říjen.
Pomoc je celkem snadná - obrousit spodní hranu kobylkového sedla na rovné podložce.