Forum:

  • Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
  • Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Jméno
WWW
E-mail
Kontrola Vyplňte číslici: pět
Text :-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
B | U | i  | link


Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

gravatar .:. KaLi
Dobrý den, chtěl bych si přebrousit a nalakovat starou Jolanu a použít polyuretanové lesklé barvy v RAL a lesklý bezbarvý lak. Na trhu jsem našel pouze barvy v RAL vhodné pro zemědělské stroje a laky na podlahu. Neporadil byste mi co použít pro tento účel? Předem moc děkuji. Petr
Odpověď | X | 14.02.24, 13:29:39
Dobrý den,
nábytkové laky, Milesi, Icla.....
Popř. český Colorlak AXAPUR UNI U1020, teoreticky to umí i probarvit, nemám ověřeno, poptejte firemní prodejny.
Autolaky PUR použít lze, některé odstíny u nábytkářů nenajdete a autolaky většinou míchají celou škálu.
Většinou se autolaky prezentují jako prodejci akrylátů, což lze také, PUR jsou levnější a více používané na dodávky, autobusy, traktory.....
Často v sortimentu jsou a na poptání Vám je namíchají.

Podlahové jsou zbytečně tvrdé, to bych zvážil.
Odpověď | X | 16.02.24, 09:55:59
gravatar .:. PavelM
Dobrý den, úžasné kytary a úžasné fórum. Děkuji moc, spoustu informací jsem se zde jako velmi amatérský hobby kytarář dozvěděl. Teď mám nachystané dřevo na jednu offset thinline el. kytaru a stále řeším povrchovou úpravu. Vše, co jsem si doposud postavil, jsem dělal olejem s voskem, líbí se mi sametový vzhled a otevřené póry. Teď mám nachystané poměrně drahé dřevo od Sivčáka, tělo am. olše, top flame javor, krk pečený javor, hmatník flame javor. Začal jsem uvažovat o nitrolaku. prosím, jsou podle vás nějaké rozdíly ve zvuku kytar ošetřených nitrolakem oproti olejová úpravě? a pokud zvolím olej (na olejem ošetřené krky se mi skvěle hraje), jak moc bude hmatník odolný proti ušpinění? Vždy jsem měl jen tmavé hmatníky. Troufnul bych si i na šelak, už jsem s ním restauroval nějaký nábytek, nicméně zdá se mi ze všech variant nejméně odolný. Snímače budou Tůma Wide range. Lemy na těle, možná i na hnatníku. Díky moc za odpověď a snad si jednou Vaši kytaru pořídím, ačkoliv moje hráčské schopnosti zdaleka nedosahují kvalit a krásy vašich nástrojů.:-(
Odpověď | X | 14.12.23, 12:54:54
Dobrý den,
v případě olejové úpravy je třeba volit na hmatník nějaký opravdu odolný.
Obecně to bývá olej na pracovní desky, schody, sportovní nářadí.
V oboru se často používá olej na pažby pušek.
Záruka, že hmatník časem neutrpí neexistuje, i nitro se potem poškodí....
Při občasném znovunapuštění hmatníku to ale nastat nemusí.

Další věc je ošetření hmatníku karnaubským voskem - na javoru s tím osobní zkušenost nemám, nicméně na palisandru vydrží dlouhá leta.
Možná nazákladovat olejem a navrch ošetřit voskem?

Šelak na hmatník použít nelze.

Odpověď | X | 16.02.24, 10:01:43
gravatar .:. Čenda
Dobrý den, měl bych dotaz na snímače. Líbí se mi zvuk starých P90 na lubových kytarách, prostě zvuk jako Tal Farlow na deskách z 50. let. Raději bych ale snímač, který nemá brum. Máte nějaká doporučení na vhodný snímač? Vím že se prodávají snímače ve formátu P90 a parazitními cívkami, nebo jsem našel třeba Fralin P92, který je vlastně humbucker, ale má mít zvukovou charakteristiku P90. Nejsem si jist, která cesta je vhodnější. Moc děkuji za případnou odpověď.
Odpověď | X | 09.11.23, 22:37:22
Dobrý den,
P90 je problém. Charakteristický zvuk je z velké části dílem velkého magnetu - tím odpadají veškeré verze ve formátu standardního magnetického humbuckeru....
P100 byl snímač P90 s parazitní cívkou - méně úspšný snímač těžko hledat.

Náhradu klasického zvuku P90 je třeba osobně posoudit, obecné řešení jsme nenašli.
Z kompromisních variant:
Celkem dobře se nám osvědčily Seymour Duncan, tuším serie Silencer.

Možné řešení je Hum Cancelling LCNCS od Ilitch Electronics....

No a za nás nejjednodušší, levné, fungující velmi dobře aniž by poškodilo originální zvuk - Electro Harmonix Hum Debugger.
Většinu hráčů překvapí :o))
Odpověď | X | 10.11.23, 09:27:40
gravatar .:. Čenda
Díky za tip! EHX vyzkouším.
X | 10.11.23, 17:37:05
gravatar .:. Ozzy | mail
Dobrý den, zajímal by mě váš názor na americký černý ořech. Líbí se mi vizuálně, má hezkou kresbu. Ale zatím všechny nástroje, na které jsem hrál (elektriky i akustiky), nebyly nic moc. Tak nevím, jestli to je náhoda, nebo je to můj laický dojem, nebo to dřevo opravdu není kdoví co. Mockrát děkuji!
Odpověď | X | 29.10.23, 21:16:35
Dobrý den,
nevím, možná jste měl smůlu na referenční nástroje, možná se jen zvuk nepotkal s Vaším vkusem....
Na každý pád je to dřevo zvukově specifické, nedá se moc ztotožnit s "klasickými" materiály.

U elektrických kytar je to, řekl bych, komplikovanější, za mě bych volil spíš jiný materiál na tělo a ořech jako polep - asi bych ho nepoužil jako top např. u Les Paula.

Akustické kytary mívají příjemný zvuk, barevný, znělý, ovšem spíš měkký, neprůrazný.
Je to ale spíš materiál na "obývákovou" kytaru, ve spojení s dalšími nástroji se příliš dobře neprosazuje.
Osobně ten zvuk mám docela rád, ale ojektivně posouzeno - jsou lepší materiály....

Myšlenka jen tak k úvaze - ořech je typický materiál na výrobu puškových pažeb, kde je hlavním požadavkem utlumit ráz po výstřelu.
To vyžaduje pružný materiál, což ořech bezezbytku splňuje - v našem oboru se občas používá jako materiál na obvodové výložky - nemusí se ohýbat za tepla, lze ho natvarovat tak jak je.
Právě pružnost se moc nepojí s rezonancí, odtud ta měkkost ve zvuku, ořech částečně pohlcuje některé frekvence......

Odpověď | X | 31.10.23, 08:39:39
gravatar .:. Petr
Dobrý den, uvažuji o koupi bezpražcové baskytary a tak mě napadlo, že než si nějakou vyberu, tak se u Vás nezávazně zeptám, na co by tak přišla asi postavit, pokud byste takovou zakázku tedy vůbec přijali.

Představoval bych si víceméně klasickou Jazz Bass, tělo buď olše nebo jasan, krk javor, bolt on, hmatník palisandr nebo eben. Snímače bych si nechal poradit, preferoval bych nějaké noisless. Když už bych si ji nechal stavět, tak finish nitro :) Prostě jednoduchá klasika, ale kvalitně vyrobená, jak to má být.

Mohu se zepat, jak by to přibližně vyšlo? Nepotřebuji to vědět přesně, fakt mi to stačí orientačně. Případně i orientační dodací lhůtu, předpokládám, že jste dost busy. Děkuji!

Odpověď | X | 17.10.23, 14:20:50
Dobrý den,
cena je u klasické verze, kde je materiál celkem jasný, hodně ovlivněná hardwarem a snímači, popř. aktivní elektronikou, rozdíly jsou v tisících.

Obecně v kvalitním, nikoli luxusním, osazení je to cca 55 - 60 000,-.
Pokud byste se chtěl více věnovat konkrétní specifikaci, poprosím o zprávu do emailu s požadavky či Vaší vizí - nacením Vám nástroj po jednotlivých položkách s případnými možnostmi výběru či doporučením.

Časově u šroubovaných krků tak 12 - 18 měsíců.
Odpověď | X | 20.10.23, 08:30:11
Zdravim.Mam Ovation Legend 1777LX,po vymene nulteho prazce za kosteny a vymene kobylkoveho prazce za kompenzovanou kobylku OCP-1K_V2 se rapidne zlepsil zvuk i ladeni v oktave,ale jeste je co zlepsovat.Chtel bych vymenit kobylkovy prazec taktez za kosteny,ale zaroven bych chtel zachovat snimac,ktery je v kobylce.Jaky piezo snimac by jste mi doporucil?Jsou ruzne druhy,napr flexibilni atd.Hraji prevazne bez komba,tak bych uvital silnejsi zvuk.V te puvodni kobyle je to ulozene v silikonu,coz asi rapidne snizuje hlasitost kytary.Asi je spis delana na hrani pres kombo :-).
Odpověď | X | 12.05.23, 07:36:19
Dobrý den,
ono to řešení Ovationu je poplatné době a bylo skvělé, ale to už je dávno.
Problém není ve snímači v "silikonu", ostatně to bývá jen smršťovací bužírka, která lze sundat a snímač drží dál při sobě vodivou lepicí páskou, kterou je sestaven.
Chce to opatrnost, ale není to atomová věda, rozdíl ale není zásadně lepší.
Problém je to plastové cosi, ve kterém je snímač uložen.
Takto se to řešilo někdy do 90. let, nebylo to moc funkční, většina systémů se nyní usazuje přímo do drážky kobylky.
Další věc je, že sedlo kobylky má být subtilní, standardní cca 3 mm má své opodstatnění, plastový mastodont, původně vyvinutý firmou Shadow, je zabiják zvuku.
Mělo to řadu důvodů, vesměs ale šlo o zjednodušení výroby, nikoli kvalitu zvuku.

Pokud je v kytaře equalizer, je třeba dodržet typ snímače, odpadají tedy kapacitní snímače, které jsou akusticky zásadně věrnější....

Dal by se vyměnit piezo snímač za piezo snímač, zde se dá použít asi jenom Fishman, ale není jisté, zda to bude krok k lepšímu.
Má jiné parametry výkonu, zvuk může být slabší.

Smysluplné řešení je vysazení drážky v kobylce a vyfrézování běžné drážky.
Snímač bude věrněji interpretovat zvuk nástroje, nicméně nemusí to být typicky Ovation zvuk.

Stejně tak není úplně smysluplné měnit sedlo za kost - celé to je uložené v plastu, bude to drahé ( je to netypický rozměr i profil ) a funkčnost nebude kdoví jaká....
Ne že by se změna neprojevila, ale předělávat z principu špatné řešení od konce, nebude nikdy ideální a nevím, zda poměr finance vs. výkon bude funkční....

Můj názor je takový, že Ovation znamená typický zvuk, který se značně liší od současných představ o dokonalém elektroakustickém nástroji a je třeba ho vnímat jako artefakt, který byl ikonou před mnoha lety.
Tedy přijímat ho se všemi klady i negativy.
Snažit se ho předělat je k diskuzi.....

Pokud se rozhodnete nástroj řešit, domluvte se, prosím, na termínu návštěvy s kolegou, Petrem Grötzbachem, který má servis na starosti, viz. kontakty.

Odpověď | X | 15.05.23, 09:21:27
Zdravím.Tak jsem se do toho pustil a zatim jsem udelal to.ze jsem vybrousil z kosti presne podle kompenzovaneho kobylkoveho prazce,ktery jsem sehnal na netu kopii,kterou jsem vlozil do puvodniho pouzdra,ve kterem byl snimac.Pouzdro je kupodivu kovove.Zatim jsem neresil snimac pod kobylou,nebot mam zaroven nainstalovany snimac GK 3 od Rolanda.Zvuk je excelentni,kytara je hlasitejsi a neztratila nic na svem Ovationovskem zvuku.Ten snimac zkusim od Fischmana,jak jste radil.Muzete pls napsat typ?
X | 07.11.23, 08:57:25
Dobrý den,
Fishman dělá jen jeden model, ve dvou šířkách - pro klasickou kytaru 2,3 mm a westernovou 3,2 mm, je to řada AG.
Odpověď | X | 09.11.23, 08:31:45
Dobrý den pane Procházka,
trošku experimentuji a hraji si na projektu stavby kopie Fender Acoustasonic Telecasteru. Mahagonové tělo se mi podařilo sehnat, to nebyl problém, ale sehnat rezonanční desku je docela problém. Nemáte prosím nějaký zdroj za rozumný peníz? Jako náhradní variantu jsem sehnal desku z Javoru, ale nejsem si moc jistý jestli to bude hrát (smrk je smrk)
Děkuji za odpověď a přeji mnoho zdaru Martin ANDY
Odpověď | X | 09.05.23, 21:39:51
Dobrý den,
Manahuna nebo Soller guitars.
Odpověď | X | 11.05.23, 09:53:32
gravatar .:. DiPablo | mail
Dobrý den, jaké byste si dali struny na Cremonu 465? Ame mechanik?, ty původní tam už nejsou a co tam sjsou, jsou špatné. Díkes. P.
Odpověď | X | 18.04.23, 08:14:21
Dobrý den,
nejlépe vycházejí Thomastiky - Swing ( nebo pro ostřejší zvuk Bebop ), podle stavu krku 0.11 nebo 0.12.

Mechaniky - záleží na tom, jaký průměr je vrtaný v hlavici.
Ideální náhrada není, nejčastěji nahrazujeme Schaller Grand Tune, popř. stejný typ od Gotoha.
Odpověď | X | 18.04.23, 09:54:41
gravatar .:. Ozzy | mail
Dobrý den,
kamarádovi leží asi 20 let na půdě 5 cm silná buková deska. Napadlo mě použít jí jako tělo pro elektrickou kytaru. Ale netuším, jestli je buk vhodné kytarové dřevo. Mohu vás poprosit o názor, zda má význam nad něčím takovým vůbec uvažovat?
Mockrát děkuji!
Odpověď | X | 26.02.23, 20:26:06
Dobrý den,
buk není vhodný materiál na kytaru.
Snadno se ohýbá a právě tato pružnost vede k pohlcení spousty frekvencí.

Ne že by se nikdy nepoužíval, především v 50 - 80. letech se objevoval jako levná dostupná náhrada.
Nicméně výsledky nebyly nic moc.....

Odpověď | X | 27.02.23, 09:31:49
gravatar .:. Ozzy | mail
Mohu vás ještě poprosit o váš názor na bubingu? Myslíte, že je to slušně znějící dřevo, nebo je to spíš pro parádu?
Děkuji moc!
X | 01.03.23, 23:55:37
Dobré ráno,
bubinga není právě rezonanční materiál.
Má svoje uplatnění, především u baskytar, ale spíše se využívá jejích mechanických a vzhledových vlastností.
Je vhodná na proklady krku nebo na topy.

Občas se používá bubinga na tělo baskytar, zvuk je ale hodně agresivní.
Objevuje se i jako levnější alternativa k palisandrům u akustických kytar, ale je třeba tento fakt vnímat jako ekonomickou, popř. designovou, záležitost, nikoli volbu podle vhodných akustických parametrů.
X | 03.03.23, 08:56:23
gravatar .:. Honza | mail
Dobrý den,
strašně by mne zajímal váš názor na tohle video:
https://youtu.be/n02tImce3AE

Podle něj to totiž vypadá, že jediná věc, která má slyšitelný vliv na zvuk kytary, je snímač. Nepochybuju o tom, že dřevo, krk, lak atd. atd. nějaký vliv má, ale takhle to vypadá, že jsou to absolutně marginální rozdíly, které ani neprojdou přes youtube a PC repráky a správná cesta by byla koupit nejlevnější pohodlnout kytaru a vyměnit snímače.

Díky za názor.
Odpověď | X | 12.11.22, 11:16:29
Dobrý den,
no nevím, jestli to vůbec komentovat.....
Videí a nesmyslných teorií je plný internet.
Pominu, že hodnotit cokoli podle nahrávky z Youtube je téměř vždy ztráta času, nicméně snímač bude reagovat vždy, když se nad ním bude pohybovat struna z magnetického materiálu, není potřeba nic okolo, potud je informace v pořádku.
To, že na kmitání struny má vliv právě konstrukce nástroje a použité materiály je neoddiskutovatelná věc.
Nemluvě o tom, že snímač samotný reaguje na to, v jakém materiálu je uložený ( sám vlivem rezonancí nástroje vibruje a tím také mění průběh magnetického pole ), a to nejen druhově, ale i rozměrově - tenké tělo hraje dost odlišně od tlustého....

Skutečnost je tedy taková, že dobrý nástroj osazený horšími snímači vždy nějak použitelně funguje, špatný nástroj s dobrými snímači, pravda, generuje zvuk, jeho vlastnosti jsou ovšem tristní.

Ve skutečnosti je slyšet každý detail, nejen dřevo, ale i hardware, struny, lak....

Mimochodem, cestu levné kytary s následnými výměnami zkoušelo a zkouší mnoho lidí, výsledek je vždy tentýž - investice, která ve výsledku došplhá na cenu kvalitní kytary, protože se zjistí, že snímače to nezachrání, takže se mění dál ... Na konci je halda kvalitního materiálu na špatném základu.
Čínská kopie ve značkovém obalu, no mě to smysl nedává :o))


Odpověď | X | 14.11.22, 10:07:25
gravatar .:. Martin | www
...jen doplnim. Muj telecaster z roku 1971 je z jasanu a je hodne tezkej ale hraje skvele. Kamarad ma telecaster Haar kterej je take z jasanu, lehkej, ale hraje take skvele. Fendery obecne kolem roku 1978 jsou hodne tezke, ale neda se rict ze by nehraly...mel jsem na mysli opravdu predevsim drahe at uz stare nebo nove nastroje, ne nejakou Koreu nebo Činu...
Odpověď | X | 07.06.22, 21:54:42
Dobrý den,
obvykle těžší kus hraje víc na základním tónu a bývá zvukově agresivnější, lehký má víc harmonických, zvuk je měkčí, ale okouzlí barvami.
Další zásadní aspekt je krk, pokud si s tělem dobře sedne, hraje kytara "vždycky", je to jen otázka vkusu, jestli se to hráči líbí nebo ne, ale funkčně to je v pořádku.

Konkrétně u bahenního jasanu, který se většinou používá, je rozsah hmotností obrovský.
U kytar neplatí nic dogmaticky, hmotnost může být vodítkem, ale nikoli 100% jistotou kvality zvuku.....
Takže ano, i těžké nástroje jsou skvělé, jen v jiném spektru....
Odpověď | X | 09.06.22, 09:33:27
gravatar .:. Martin
Dobry den, mohl bych se zeptat jak ovlivnuje hmotnost dreva rezonancni vlastnosti nastroje? Rika se, co je lehke nehraje...mam stareho telecastera, kterej je tezkej jako pul kravy a hraje skvele, ale hral jsem i na lehke nastroje ktere hraly take vyborne. Ma to tedy vubec nejaky vliv? Nebo je to kus od kusu? Dekuji za odpoved, preji hezky den. Martin
Odpověď | X | 06.06.22, 20:07:34
Dobrý den,
to je složitější téma a v otázce se skrývá dost "ale".
Tedy:
1) hmotnost ovlivňuje zvuk zásadně
2) není lehké jako lehké

Primárně je třeba odlišit dřeva, která jsou akusticky vhodná - u elektrických kytar třeba americká olše, bahenní jasan, mahagon, ale i mnoho dalších.

Ale jsou jiné materiály, většina asijských kytar, kde nízká hmotnost znamená velké problémy, především v prosazení se v kapele.
Zde často také není uvedený ten materiál, co by měl být - mahagon je mnohdy cokoli, co má podobnou strukturu a barvu, bez ohledu na to, co je to botanicky, olše z Asie hraje dost jinak, než ta z Ameriky a jasanů je mnoho druhů, každý s jinými vlastnostmi.

Tedy nelze říct, že těžká kytara nebude hrát, když nevím z čeho je a naopak .....

Odpověď | X | 07.06.22, 15:39:05
gravatar .:. Ozzy | mail
Dobrý den, pane Procházko. Chtěl bych se dotázat na jednu věc ohledně zapojení (pasivní) elektroniky. Mám telecaster (masiv) a dost mi brumí. Ale když se dotknu např. strun nebo v podstatě jakékoli jeho kovové část, tak brum zmizí nebo se výrazně sníží. Myslel jsem si, že je problém ve špatném uzemnění, ale nikde mi nepoletuje žádný uvolněný drát. Uzemnění snímačů, stínění kavity (barvou), atd., mám připájené do “hvězdy” na plášť potenciometru tónové clony. Kontroloval jsem průchodnost i multimetrem a vše se zdá být v pořádku (bridge, struny, knoflíky…). Ani nevidím, že bych měl někde “zemní smyčku”. Připojuji se na malé kombo Roland Cube, to je zapojené do sítě přes 9V adapter. A brumí to úplně všude, kde to zapojím - doslova od Šumavy k Tatrám :-) “Drátování” jsem dělal já sám, takže jsem zjevně udělal někde něco špatně. Někdo mi dokonce říkal, že je tohle chování normální. Že některé kytary brumí a že se s tím nedá nic moc dělat. Což se mi popravdě nezdá. Mohu poprosit jaký je na váš názor? Případně zda byste mi neporadil nějaký váš osvědčený postup, kde hledat? Mockrát děkuji za laskavost!
Odpověď | X | 06.06.22, 18:04:18
Dobrý den,
pokud pominu kvalitu snímačů - mohou být i poškozené - tak při předpokladu správné instalace kabeláže může být na vině neodstíněná šachta potenciometrů, prohozená zem a signál snímačů nebo také vadný komponent, nejčastěji potenciometr - když je načatý, může pěkně pozlobit, přestože zdánlivě funguje.

Jinak bez nástroje - těžko radit.
My když nemůžeme najít, tak vystříhat všechno ven a od základu znovu, včetně součástek. Nejprve samotné snímače, pak přepínač, následně poťáky, po každém připojení dalšího dílu odzkoušet, zda brumí, někde se to objeví :o))

Teoreticky by v poloze uprostřed měl být brum v pohodě, samotné singly mohou mít problém, zvlášť u levnějších značek.

Ještě - vzdálenost snímačů od strun?

Odpověď | X | 07.06.22, 15:25:43
Dobrý den,
moc mně zaujala kytara,kterou máte nafocenou v galerii v kolonce Gypsy solo.Chtěl bych se zeptat,kolik by u vás stála přesně takováhle kytara dnes.(na vašich stránkách jsem našel pouze cenu typu Gypsy rezonátor,navíc asi již neaktuální.)
Děkuji moc za odpověď,ptám se spíše ze zvědavosti,hraju na staré šlupky ale láká mě představa udělat si jednou radost.
S pozdravem Zdeněk P.
Odpověď | X | 06.05.22, 18:44:26
Dobrý den,
současná cena polomasivní verze je od 45 000,- Kč, celomasivní od 50 000,- Kč.
Naše nástroje jsou osazeny značkovými díly, které mnohdy zásadně ovlivňují zvuk. Proto používáme například nákladné struníky švýcarské firmy Miller, značkové mechaniky, ....
Každý z násrojů je během výroby odlaďován, krk je možné vyrobit na míru....
Jako povrchovou úpravu používáme už pouze nitro či olejovo šelakovou polituru, obě varianty méně ovlivňují rezonanční vlastnosti nástrojů oproti standardně používaným polyesterům či polyuretanům, ať už konvenčním či UV tvrzeným.

Detailní ceník pro Gypsy modely Vám zasílám v emailu.

Odpověď | X | 11.05.22, 09:54:01
gravatar .:. Martin
Dobry den vazeny pane Prochazko, mohl bych se zeptat z jakeho duvodu se dava na hmatnik stratocasteru palisander a ne eben? dekuji za odpoved, preji krasne jaro. S pozdravem Martin
Odpověď | X | 22.03.22, 14:16:40
Dobrý den,
materiály krku a hmatníku ovlivňují zvuk elektrických kytar zásadně více, než je tomu u akustických nebo jazzových.
Eben je velmi tvrdý a přidává výšky. Ve spojení se singlovými snímači by už výšek bylo příliš, a to na úkor dalších frekvencí.
Ne že by občas takový nástroj někdo nevyrobil, nicméně zvuk je hodně specifický a postrádá měkkost.

Jiná může být situace u nástroje s průchozím krkem, záleží na meteriálech těla a krku, kde často bývá mahagon, který už eben snese.
Odpověď | X | 23.03.22, 10:11:00



Notice: Use of undefined constant peCan - assumed 'peCan' in /www/doc/www.guitar-makers.com/www/gbook/gbook.php on line 259