Forum:

  • Pokud chcete zaslat odpověď na Váš příspěvek e-mailem, vyplňte, prosím, kolonku "e-mail".
  • Nepravdivé a urážlivé příspěvky budou smazány!
Jméno
WWW
E-mail
Kontrola Vyplňte číslici: pět
Text :-)
:-D
:-(
|-/
:-[]
;-)
8-|
8-o
B | U | i  | link


Strana: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42

Dobrý den.
Chtěl bych se Vás zeptat,jaký je rozdíl mezi kovovým a dřevěným struníkem na masivních jazzových kytarách. Jaký je rozdíl ve zvuku a také jaké dřevo se nejlépe hodí na struník.
Děkuji Hefner.
Odpověď | X | 06.11.13, 13:48:45
Dobré ráno,
opět poněkud obsáhlé téma, ale pokusím se srozumitelně a stručně :-D .

Laicky řečeno - dřevěný struník - většinou ebenový, vyjímečně palisandrový - se na zvuku nástroje "nepodílí", kovový ano a jeho vliv se liší podle konkrétního typu struníku.
Dá se říct, že kovový struník se rozehrává spolu se strunami a ve zvuku nástroje se projeví jednak část struny mezi kobylkou a struníkem, jednak samotný materiál struníku.

Lehký nástin historie - dvě nejvýznamnější filosofie, v pojetí jazzového zvuku, vnesly firmy Epiphone a Gibson, které stály u zrodu jazzové kytary - Epiphone v té době jako velmi úspěšná a Gibsonu silně konkurující firma.
Zatímco konstrukce Epiphone byla ve smyslu barevnějšího, "ukřičenějšího", leč "tenčího" zvuku, který víc inklinoval k akustické kytaře, včetně nevyrovnanosti zvuku jednotlivých strun, Gibson vyvíjel nástroje méně barevné s kulatějším, poněkud komprimovaným vyrovnaným zvukem, ale velmi silným a průrazným základním tónem - to také ve chvíli nástupu snímačů znamenalo jasné vítězství, protože tento typ zvuku se snímá mnohem lépe a kvalitněji.
Nicméně konstrukce Epiphone nabízí živější a akustičtější projev nástroje, který - pokud se nepotřebujete uplatnit s jinými nástroji v kapele - může mít své kouzlo. Gibson ve své době reagoval na tento trend nástroji s žebrováním ve formě X. Pro problematičnost této konstrukce, ať už mechanickou, tak i zvukovou, tuto variantu opustil.

Dřevěné struníky jsou populární především díky Bobu Benedetto, který je používá téměř výhradně.
Zde je třeba hledat jako zvukovou inspiraci jeho nástrojů spíš Epiphone. A právě jistá nevyrovnanost a "ukřičenost" by byla kovovým struníkem ještě zvýrazněna.

My se při stavbě nástrojů přikláníme ke Gibsonu, který kovové struníky používal a používá, a to v několika různých variantách.
Pokud tedy máte nástroj zvukově zařaditelný ke Gibsonům, pak je možné se struníkem pracovat a zvuk, pozitivním způsobem, ovlivnit.
V případě že Váš nástroj je hodně otevřený, pak - pokud vůbec - je třeba zvolit kovový struník hodně masivní - viz. model Gibson L5 nebo i Ibanez George Benson.

U cizího nástroje Vám nemůžu s jistotou říct, zda bude ten či ten struník lepší. Odhad vhodnosti použití musí vycházet z celkové znalosti konstrukce nástroje, osazení a stylu, který hrajete.
Odpověď | X | 07.11.13, 10:27:33
Dobrý den.

Chtěl bych se Vás zeptat, jakým způsobem znovu zmagnetizovat snímáč (humbucker), pokud je to tedy možné....mimochodem perfektní fórum, obdivuji Vaši práci a těším se až si u Vás nechám udělat kytaru.

Předem děkuji za odpověď.
Odpověď | X | 19.10.13, 19:47:16
Dobré ráno,
remagnetizaci by měl udělat někdo, kdo snímače vyrábí.
Osobně jsem to nikdy nedělal, ale odkážu Vás buď na Jardu Janeckého
odkaz
nebo pak na pana Šlapáka
odkaz

Děkujeme ;-)
Odpověď | X | 22.10.13, 09:41:27
Dobrý den,

vlastním starší typ kytary Fender Stratocaster a ráda bych znala její cenu a Váš názor, jak ji ideálně a adekvátně v rámci hodnoty prodat.

Děkuji

Anna Řeřichová
Odpověď | X | 11.10.13, 11:11:19
Dobrý den,
my se bazarovým prodejem nezabýváme.
Ocenění nástroje je poněkud složitější - záleží na stáří, materiálech, vybavení nástroje, stavu, ...
Zkuste nabídnout nástroj na některém online bazaru, jeden z nejvíc navštěvovaných je např. zde odkaz
Odpověď | X | 14.10.13, 10:28:31
Dobrý den, tuším, že v r. 2011 jsem s Vámi diskutoval stavbu kytary (bohužel jsem spěchal a tak koupil Martina D28) a jaké bylo mé překvapení, když jsem minulý týden, nesa Martina do komise - objevil v Countryonu Váš Dreadnought Rio II (v šelaku, vyrobený v 2011) . Už je doma, má asi dost za sebou, ale krásný kousek, zajímavé žebrování. Vzpomenete ještě - k tomuto typu žebrování - co si můžu dovolit ohl.síly strun - osadil jsem 12 fosforbronze elixir , zvukově šla dušička samozřejmě z typicky krásně dřevěného tónu k výrazně kovovějšímu (hanba, Pearse by asi byly lepší, ale jsem líný tahat prsty po nepotažených). Také je nyní osazena kobylk.kolíčky z plastu, slabé e-čko se zdá zvukově výrazně tlumenější než ost.struny (přijde mi, že je tlumena dotykem vedením v průřezu pro strunu před kobylkou, nebo úhlem sklonu broušení kobylk.plátku..), a má poměrně vysoký dohmat a lehce vystouplá léta na desce v místě u krku - zřejmě oprava prasklin. No zkrátka - jak jste na tom prosím s časem, ohledně celkového seservisování (nejen seřízení)? Zasloužila by si to. Děkuji Mirek
Odpověď | X | 08.10.13, 12:08:25
Dobrý den,
seřízení samozřejmě kdykoli, dejte vědět až se Vám to bude hodit.
S tím vyřešíme i 0. pražec a sedlo - může tam být špatný úhel, jak píšete.
Kolíčky v kobylce můžeme nahradit kostěnými, standardně je používáme, takže jsou k dispozici.
0.12 unese nástroj zcela jistě, rezonanční deska z Port Orford Cedar je velmi pevná. Myslím že ani 0.13 by nebyly problém....


Odpověď | X | 09.10.13, 10:17:38
gravatar .:. Radek | mail
Dobrý den, chtěl bych se zeptat ohledně lakování kytary. Jaký lak zvolit na "telecaster thinline". Nejprve jsem myslel že jasně vítězí nitro lak ale jak jsem četl negativa na vlhkost, pot atd.. Tak jsem uvažoval o polyurethanu, ten ale uzavírá dřevo a to pak nemůže zrát ale thinline je "dutý" tzn. nebude úplně uzavřený. Co Vy na to? Děkuji za každou radu.
Odpověď | X | 24.09.13, 17:08:03
Dobré ráno,
a to máme zase hezkou muzikantskou pověru :o))

Ujišťuji Vás, že mezi lesklým nitrem a lesklým polyuretanem je rozdíl minimální.
Jediné co je principem odlišné je politurování - tedy šelak, ale to je povrch natolik náchylný, že pokud se Vám zdá nitro jako problém, pak bych se tímto směrem vůbec nevydával.

Jen letmo historicky - nitro v 50. letech byl jiný materiál s jinou aplikací. Pro hudební nástroje se používala technologie rozmývání, obdobně jako u lihových laků a tím bylo možné docílit velmi tenkých vrstev, což je ostatrně ten hlavní přínos, který nitro nabízelo.
Pro objasnění - nástroj se nastříkal nebo i natřel několika vrstvami a když už povrch vypadal rovně - se zaplněnými póry - použila se takzvaná roztěrka a lak se rozmyl do absolutně rovného povrchu, po několikadenním vytvrzení následovalo leštění.
Ještě v 90. letech se vyráběla dokonce nitro politura, tedy obdoba šelakové politury - měla i stejnou aplikaci - vtírání materiálu polnou do dřeva.
Současný materiál pod názvem nitro je dost odlišná záležitost a navíc už dávno neseženete pomocné přípravky pro rozmývání.

S rozvojem brusných materiálů se postupně přešlo na systém jednotlivých nástřiků a broušení.
Způsob efektivnější, nicméně vrstva laku musí být silnější. V případě nerozmývaného nitra je dalším negativem rychlé praskání laku, které u starých nástrojů buď není - pokud byl lak kvalitní - nebo se objevuje po desetiletích vlivem přirozeného rozpadu celulózy.
Při současné kvalitě dojde k popraskání někdy už za pár měsíců nebo týdnů. Důvodem je jednak složení laku, ale zřejmě i povrchové pnutí laku aplikovaného stříkáním. Rozmývání toto pnutí eliminovalo.

Mnoho výrobců dnes používá systém, kdy základní laky jsou akrylátové nebo polyuretanové a až finální povrchy jsou nitro.

Shrnuto - pokud dodržíte tenkou vrstvu laku, bude polyuretan dobrá volba. Je sice o něco tvrdší než nitro, ale není to až tak zásadní.
Rozhodně není pravda, že by nitro umožnilo zrání dřeva líp než polyuretan.
Výsledný povrch je stejně neprodyšný u nitra jako u polyuretanu a to co se domnívám že si představujete pod pojmem "zrání dřeva" má jiné souvislosti než povrch s nitrem......

Odpověď | X | 25.09.13, 11:22:34
Dobrý den,viděl jsem u Vás v katalogu 12 str.akustiku,která má prohozenou dvojici strun,tak jak to má el.Rickenbacker.Byla by u Vás k vyzkoušení?Kolik by stála ještě po osazení osazení snímáním?
Děkuji za odpověď.Filip
Odpověď | X | 27.08.13, 13:08:33
Dobrý den,
12 strunné nástroje vyrábíme pouze na objednávku, k vyzkoušení tedy není. Pokud si to zákazník přeje, dodáváme k nástroji 2 nulté pražce - je pak možné pořadí strun snadno zaměnit....

Napište mi, prosím, v jakém provedení by Vás nástroj zajímal - polomasivní, celomasivní, případně jaká je Vaše cenová představa - nacením Vám možné provedení.
Orientačně ceny začínají na 23 000,- Kč.
Odpověď | X | 29.08.13, 10:18:45
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat,jakým způsobem se tmelí nebo opravuje,
pokud ne scela nesedí například rozeta nebo olemování těla kytary a podobně.A jestli lze plniče nebo takové opravy mořit.
Děkuji za odpověd Liebl
Odpověď | X | 27.07.13, 16:57:15
Dobré ráno,
no princip práce je, aby to sedělo :o) .
Tmelit by se mělo pouze v případě, kdy je materiál natolik křehký, že se nepodaří čistě zafrézovat osazení pro výložky, což se u některéhop kusu dřeva čas od času stane.

Použití konkrétního postupu závisí na rozsahu nedokonalosti, místě a druhu materiálu.
Obecně lze použít dřevotmel - např. CLOU - - ten lze i mořit, nicméně se chová jinak než dřevo, takže je to vidět.
Někdy je vhodnější bezbarvý materiál - pak buď hustý lak nebo sekundové lepidlo. Mořit nelze.
Pokud je třeba ( větší či hlubší mezery ), lze smíchat s jemným prachem z broušení - správnou volbou se dá celkem dobře dobarvit.
V případě že nestačí, je lepší vysadit místo podobným kusem materiálu.
U tmavších dřev se může použít, kromě uvedených i tyčinkový šelak v různých odstínech.
Odpověď | X | 29.07.13, 10:05:10
Dobrý den,
Mám zde kytaru Jolana Strat a mám k ní větší citovou vazbu, chtěl jsem se zeptat kolik by odhadem stálo si u vás nechat udělat tyto úpravy/opravy a zdali by to bylo možné. Upravení lůžka krku(krk nepasuje tak, jak by měl, u těla kytary je zdá se vybrán více), přepražcování hmatníku, seřízení a zapojení trochu netypické elektroniky-
U krku je rozpojovací pasivní humbucker INF1 (tuším od Ibanez),
u kobylky je kopie EMG: humbucker, pasivní.
Chtěl bych to zapojit takto:1x tonová clona, 1x volume, 3 polohový přepínač a krkový snímač rozpojovat samostatným tlačítkem. Šlo by to takto provést? Na kolik by tyto opravy u vás odhadem vyšly?


Dále jsem se chtěl zeptat na pár teoriíí ohledně dřeva a konstrukce. Vše se týká akustických kytar se smrkovou vrchní klenutou deskou, případně elektrifikovanou plovoucím snímačem.
Jak vhodný je buk pro zadní desku a krk. Tuším, že nejvhodnější je javor, ale zajímalo by mě, jestli je buk použitelný a jaké má vlastnosti, případně nedostatky.
Zkoušel jste někdy konstrukci podle Kasha/Schneider? viz odkaz Jaké byly výsledky? Případně jaký na to máte názor a dalo by se to funkčně převést i na archtop kytary?
Jaká je optimální tloušťka a materiál lubů?

Jaké dřevo je vhodné pro vrchní desku archtop akustické baskytary?

Dal by se u vás případně i objednat nějaký materiál?

Mockrát děkuji a omlouvám se za zahlcení dotazy, některé věci mi nedají spát a doufal jsem, že vy by jste mi mohl pomoci tyto otázky zodpovědět.
S pozdravem Lukáš Kahoun
Odpověď | X | 25.07.13, 12:08:23
Dobrý den,
práce na usazení krku Vám naceníme, až podle toho, co by se muselo dělat, tedy chce to nástroj vidět.
Odhad ostatní práce - přepražcování 1 600,-, přepojení 500,- - 800,-, dle času. Otázka je, jaký přepínač zvolíte na rozpojení a v jakém stavu jsou potenciometry a 3 polohový přepínač. Cena komponentů se může lišit, podle kvality, v řádu stovek ....

Už z vlastností buku vyplývá, že vhodný není. Jednou z charakteristických vlastností je snadné ohýbání bukového dřeva viz. např. Thonet nábytek. To není ideální vlastnost krku ;-) .
Ani akusticky nemá žádné dobré parametry, takže na nástroje nebrat.
Osvědčená kombinace smrk / javor, popř. smrk / mahagon má svoje důvody a cena není zásadně odlišná od buku ( nemluvíme - li o fládrovaných materiálech a specialitách vůbec ).

Kashu mám v záloze na důchod :-D . Zatím jsme nezkoušeli, ale je to v plánu.
Nicméně před tím je ještě dost jiných plánů, které bych rád pořešil dříve....
Nemyslím, že by měl tento systém opodstatnění u jazzových nástrojů.
Konstrukce má úplně jiné zákonitosti a žebra trochu jinou úlohu než u akustických kytar.

Luby musíte uzpůsobit tomu, jak jste schopen je ohnout. U masivních nástrojů se tloušťka pohybuje mezi 2,4 - 1,8 mm.

Vhodný materiál musí znát autor nástroje ;-) . Souvisí s celkovým pojetím konstrukce.
My používáme cedr, ale smrk nic nepokazí.

Materiál neprodáváme. Příprava před použitím na stavbu nástroje je dlouhá a pro nás nemá význam zabývat se prodejem dřeva, které připravujeme pro svou výrobu.
Odpověď | X | 26.07.13, 10:32:36
Dobrý den
Dostal jsem darem el. kytaru Squier Stratocaster.Nástroj hraje poměrně hezky.Problém je v tom, že na hodně místech drnčí struny o pražce.
Kytaru jsem už dával na seřízení snad všem " kytarářům z Brna a okolí
Pocházím z Brna a tady široko daleko není pořádnej kytarář.Kytara už prodělala seřizování krkuí,přebrušování pražcu atd. ale struny pořád drnčí. Při detailním pohledu na krk nástroje žádné nežádoucí zakřívení nevidím.Už nevím co stím mám dělat. Jedíné co mě napadá je výměna krku.Rád bych se zeptal kolik by výměna stála peněz?
Děkuji moc
S pozdravem
Aleš M.
Odpověď | X | 23.07.13, 18:32:13
Dobrý den,
pokud je to možné, potřebovali bychom nástroj vidět - lze i poslat.
Problém může být ve špatném úhlu napasování krku. U modelů Fender celkem častá věc.
Každopádně to lze většinou řešit s původním krkem i kdyby to byl jiný zádrhel.
Otázka je, v jakém stavu jsou - byť broušené - pražce. Pokud nejsou dobře začištěné po broušení, drnčí to stále.

Nový krk se příliš nevyplatí. No name se dá pořídit okolo 3 000,- Kč. Musíte ale počítat s další prací - 0. pražec, přebroušení pražců, dopasování na nástroj, .... Finálně jste někde okolo 5 000,- Kč.
Značkový krk popř. zakázkově vyráběný je v základu okolo 6 000,- Kč, opět plus 2 000,- Kč ostatní práce.
Odpověď | X | 25.07.13, 10:26:21
Dobrý den,

jaká je prosím základní cena za tělo (bez příplatkových položek) u kytary Bebop Basic (v ceníku jsem nenašel).

odkaz

Prosím o odpověď na email.

Děkuji a s pozdravem,

Kučera
Odpověď | X | 18.07.13, 14:21:54
Dobré ráno,
na e-mail Vám zasílám verze nástroje - dýhovaný, polomasivní, celomasivní ohýbaný, celomasivní dlabaný.

Konkrétní kytara z odkazu je celomasivní, ohýbané desky, kde cena odpovídá cca polomasivním verzím.

Obecně platí: dýhované nástroje od 38 000,- Kč, polomasivní od 50 000,- Kč, celomasivní z ohýbaných desek od 50 000,- Kč, celomasivní od 65 000,- Kč.

Ceny se mohou lišit v závislosti na aktuální ceně materiálu.
Odpověď | X | 22.07.13, 09:29:32
gravatar .:. Zdeněk | mail
Dobrý den!

Používám struny Elixir Nanoweb 80/20 Bronze. Co použít nejlépe pro běžnou údržbu těchto strun? Někde jsem četl doporučení, používat pouze "obyčejný" izopropylalkohol a utěrku z mikrovláken.

Předem díky za odpověď.

Zdeněk
Odpověď | X | 08.07.13, 21:00:42
Dobrý den,
Elixiry moc údržby nevyžadují díky ochranné vrstvě Goretexu, kterou jsou opatřeny. Pokud budete ošetřovat hned po hraní, stačil by i suchý hadřík.

Samozřejmě je lepší použít nějaký přípravek.
Doporučil bych Fast Fret čistič, který zároveň ošetří hmatník a na strunách zanechá vrstvičku, která konzervuje.

Přípravky na bázi rozpouštědel sice vyčistí struny, ale moc bych nedoporučoval jejich použití přímo na nástroji. Jednak můžou poškodit lak, ale hlavně tím že rozpouštějí mastnotu, zároveň vysušují hmatník, který je pak náchylnější na opotřebení a více reaguje na změny vlhkosti.
Pokud čistit na nástroji, pak by přípravek měl mít vždy i konzervační schopnost ( většinou obsahuje nějaký těkající olej ).
Odpověď | X | 09.07.13, 09:57:08
Dobrý den,

prosím o radu, čím napustit palisandrový hmatník u elektroakustické kytary.

Mohu použít silikonový olej?

Děkuji.
Odpověď | X | 24.05.13, 20:03:29
Dobrý den,
pominu - li výrobky speciálně určené pro ošetření hmatníku - k pozornosti bych doporučil Dunlop 6554 fretboard No.65, lemon oil, který je určený hlavně pro palisandrové hmatníky a funguje - dá se použít mnoho jiných olejů a přípravků.

My nejčastěji používáme tungový olej, který je tradičním materiálem pro ošetření dřeva po staletí. Čistě přírodní olej s vysokým procentem sušiny a velkou odolností. Více např. zde:

odkaz

Dobrou službu udělá i lněný olej z papírnictví....

Obecně to může být jakýkoli rychle těkající olej, čím větší podíl sušiny, tím lepší ochrana.

Pokud potřebujete hmatník i vyčistit od zbytků potu a prachu, pak Diava - leštěnka na nábytek, nostalgická vzpomínka na dětství mnoha z nás :o)).
Vypadá a smrdí hrozně, ale vyčistí, vytvoří ochrannou vrstvičku a ochrání dřevo.

Nikdy nepoužívejte oleje na zašpiněné hmatníky, špínu hezky zatřete do hmatníku a výsledný povrch bude lepivé peklo.

Silikon bych nepokoušel :o)
Odpověď | X | 25.05.13, 11:06:38
Děkuji za upřímnou a fundovanou odpověď.;-)

Pochopil jsem dobře, že krk musím nejprve očistit (alkoholem nebo jarovou vodou) a pak např štetečkem nanést např. týkový olej, nechat oleji nějaký čas na vsáknutí a pak hadříkem rozetřít a setřít?

Je potřeba proceduru opakovat vícekrát za sebou a musí se olej zahřívat (viz. postu z odkazu výše)?
X | 26.05.13, 05:47:37
Dobré ráno,
žádnou jarovou vodu!!!!
Voda a dřevo není tak úplně v přátelském vztahu.
Jak už jsem doporučil - Diava na čištění - případně benzínový čistič, ostatní čističe a rozpouštěče jen velmi opatrně, podle druhu laku to může dopadnout poškozením - a pak, pokud Vám povrch nebude vyhovovat, případně použít nějaký z olejů.
Obojí nanést hadříkem v silnější vrstvě, aby se mohl materiál nasáknout a po pár minutách vytřít do sucha.
Pokud budete po Diavě pokračovat olejem, doporučuji vytřít Diavu hodně do sucha, aby se olej ještě mohl vsakovat.

Při čištění si můžete pomoct zubním kartáčkem nebo jemnou ocelovou vatou.

Ješte poznámka - v Čechách se často používá označení "teakový tungový olej" - to je pitomost!
Jedná se o dva různé oleje z různých rostlinných zdrojů.
X | 27.05.13, 10:12:59
Dobrý den,
chtěl bych se zaptat jak navrtat šroubek na čudlík na poptuh u kytary, mám šroubek, ale je asi 3, cm dlouhý a to se mi zdá moc, ten mi prodali v obchodě.
Předem děkuji za odpověď.
Michael Bosák
Odpověď | X | 23.05.13, 15:44:03
Dobré ráno,
šroubek je akorát.
Závěs na popruh je namáhaná součástka a potřebuje dobré upevnění.
Cca 1 cm ztratíte v rolně samotné a zbylé 2 cm jsou na uchycení dostačující.

Nepíšete, zda se jedná o závěs vzadu na nástroji nebo u krku.
Vzadu je umístění celkem jasné, u krku se umísťuje závěs vždy do bloku dřeva - patka krku nebo špalek, ve kterém je krk kotven.
Pokud k tomu není nástroj uzpůsoben, nikdy neumisťujte závěs do lubu, hrozí vylomení!

Samotné umístění pak může být viz. odkaz:

odkaz

1) zezadu v ose zadní desky v desce, cca 1 cm od hrany nástroje
2) zezadu v ose zadní desky v patce krku
3) nepoužívat
4) z čela patky
5) zezadu patky

Každé z umístění má své.
Nejlepší stabilitu poskytuje bod 5, nicméně popruh pak nejvíc vadí hráči při hře ve vyšších polohách.
O něco horší je verze 4, ale o něco méně vadí popruh, způsob 1 a 2 jsou stejné, stabilita nástroje je horší, ale popruh nikde nevadí.
Záleží vždy na hráči samotném, co preferuje.....

Odpověď | X | 24.05.13, 10:00:18
Dobrý den,
Chci touto cestou poděkovat za precizní přebroušení pražců, lakování, seřízení a vše, co jste na mém SRV opravili. Jsem nadšen
:-D
Odpověď | X | 21.05.13, 16:08:45
Dobré ráno,
děkujeme.
Jsme rádi, že jsme Vám udělali radost!
Odpověď | X | 22.05.13, 09:29:26
Dobrý den,
chtěl jsem se zeptat,jestli se výstuha krku na akustickou kytaru
zalepuje nebo je vložena do krku jen volně.Děkuji
Odpověď | X | 17.05.13, 05:54:52
Dobrý den,
záleží na typu výztuhy:

Klasická výztuha Gibson - jeden drát vložený do prohnuté drážky a zalepený dřevěnou vložkou - zde jde o vlepenou výztuhu. Rovnání krku je způsobené dotažením šroubu - tedy snahou výztuhy se narovnat. Působí tlakem přímo na materiál krku.

odkaz

Dvoudílné výztuhy - většinou pouze vložené, ale některé firmy je zajišťují vlepením - zde to má význam zamezení drnčení výztuhy v krku, na samotný efekt účinnosti výztuhy to nemá vliv.
Z obrázku je systém pochopitelný. Šroub se zkracuje proti profilu ( u jiných verzí proti druhému šroubu ), na krk se přenáší síla z nosníku, nikoli ze samotného šroubu.

odkaz
Odpověď | X | 17.05.13, 10:46:49



Notice: Use of undefined constant peCan - assumed 'peCan' in /www/doc/www.guitar-makers.com/www/gbook/gbook.php on line 259